Poradniki Mateusz  

Czym jest system kaucyjny i jak się do niego przygotować?

System kaucyjny to jedna z najważniejszych zmian, jakie czekają polski handel detaliczny w tym roku. Choć pierwotnie planowano jego wdrożenie z początkiem stycznia, termin został przesunięty na 1 października tego roku. Celem nowego rozwiązania jest usprawnienie zbiórki opakowań po napojach i osiągnięcie unijnych poziomów recyklingu. Z perspektywy przedsiębiorcy oznacza to konieczność dostosowania się do nowych obowiązków – zarówno w kontekście techniczno-logistycznym, jak i organizacyjnym.

Czym właściwie jest system kaucyjny i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

System kaucyjny w Polsce – najważniejsze informacje

System kaucyjny w Polsce obejmie zwrot zużytych opakowań po napojach (a dokładnie — plastikowych butelek o pojemności do 3 litrów, puszek metalowych do 1 litra oraz szklanych butelek wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra). Każde opakowanie znajdujące się w systemie będzie odpowiednio oznaczone, co znacząco ułatwi jego identyfikację i zwrot. W momencie zakupu konsument zapłaci dodatkową kwotę – kaucję, którą będzie mógł odzyskać przy zwrocie opakowania w sklepie.

Celem wdrożenia systemu jest przybliżenie Polski do realizacji założeń recyklingowych UE. Do 2035 roku nasz kraj ma obowiązek osiągnąć poziom 65% recyklingu odpadów komunalnych. System ma też odpowiedzieć na rosnące oczekiwania społeczne – jak pokazują badania, ponad 90% Polaków popiera jego wprowadzenie.

Kogo będzie obowiązywał system kaucyjny

Obowiązek udziału w systemie kaucyjnym spoczywać będzie na sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 200 m², które sprzedają napoje w opakowaniach objętych systemem. Takie placówki będą zobowiązane nie tylko do pobierania kaucji przy sprzedaży, ale także do przyjmowania zużytych opakowań. Wybór formy zbiórki (manualnej lub automatycznej) pozostaje po stronie sklepu.

Z kolei sklepy o powierzchni sprzedaży poniżej 200 m² będą musiały pobierać kaucję przy sprzedaży napojów w butelkach i puszkach objętych systemem, jednak przyjmowanie opakowań od konsumentów będzie dla nich dobrowolne. Mogą zdecydować się na dołączenie do systemu poprzez podpisanie umowy z jego operatorem i prowadzenie zbiórki opakowań.

Zobacz też:  Jak zakleić dziury w ścianie?

Przedsiębiorco – o tym musisz pamiętać!

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce wiąże się z konkretnymi obowiązkami dla sklepów sprzedających napoje w opakowaniach objętych systemem.

Przedsiębiorcy powinni przygotować odpowiednią przestrzeń do zbiórki, zaplanować obsługę logistyczną i zdecydować, czy wdrożyć zbiórkę manualną, czy recyklomat. Automatyzacja pozwala ograniczyć udział personelu, a jednocześnie zapewnia wygodny i szybki proces zwrotu dla konsumentów.

Skuteczne wdrożenie systemu wymaga wcześniejszego zaplanowania i przygotowania. Warto jednak pamiętać, że obecność w systemie może wpływać na wizerunek firmy. Konsumenci coraz chętniej korzystają z placówek, które umożliwiają wygodny zwrot opakowań i jednocześnie oferują możliwość wykorzystania zwróconej kwoty w tym samym miejscu. Dlatego każdy przedsiębiorca (nawet jeśli nie jest do tego zobligowany prawnie), powinien rozważyć “za” i “przeciw” przystąpienia do systemu.